Komunikace koček
1. Vokální kočka
Kočky vydávají tři druhy zvuků.
A. Zvláštní zvuk
– který zahrnuje předení, trylky a cvrlikání
B. Mňau
– která zahrnuje základní „mňoukání“, mňoukání a volání
C. Agresivní zvuky
– což zahrnuje vrčení, vrčení, syčení, ječení, ječení a plivání.
mumlá
Předení je pokračující, jemný vibrující zvuk, který indikuje pozitivní stav kočky. Je však také známo, že kočky vrní ve stresových situacích, jako když jsou vážně zraněny, mají bolest, jsou nemocné nebo napjaté. Předpokládá se, že kočky předou, když jsou spokojené, potřebují přítele nebo děkují za péči, například když veterinář ošetří zraněnou nebo nemocnou kočku a dostane za to předení.
Koťata se učí trylkování od svých matek, protože to použije k tomu, aby řekla svým dětem, aby ji následovaly. Dospělé kočky trylkují na pozdrav, obvykle jiné kočce. Trylek zní jako krátké předení a mňoukání v kombinaci.
Mňau
Nejznámější zvuk, který kočky vydávají, je „mňau“. Koťátka mňoukají většinou pro lidi a mohou být žalostná, asertivní, přívětivá, smělá, přátelská, hledající pozornost, stěžující si nebo náročná. Někdy je mňoukání tiché a kočka otevírá tlamu, ale nic nevychází.
Jsou měkké, rané zvuky, které koťata vydávají a používají se k upoutání matčiny pozornosti.
Agresivní zvuky
Vrčení, syčení, vrčení a plivání jsou projevy, které kočky vydávají v obranném nebo útočném režimu. Tyto nebezpečné zvuky jsou často kombinovány s držením těla, aby ovlivnily hrozbu, například když si kočka nafoukne srst a zasyčí na psa, který se přiblíží příliš blízko. Když vrčí, kocour dává varování: „Ustup, než dostaneš drápy.“
Kočky syčí, když jsou rozzlobené, polekané, vyděšené nebo zraněné. Kočka, která napadne cizí území, bude syčet a zavrčet, a pokud neodejde, může být napadena.
2. Řeč těla
Kočky používají řeč těla k vyjádření široké škály emocí. Aby sdělila strach nebo agresi, kočka prohne záda, nafoukne srst a použije polohu na boku. A na znamení relaxace budou oči kočky pomalu mrkat nebo mít oči pootevřené.
Tato řeč těla je sdělována kočičí mimikou, držením ocasu, těla a srsti.
Pózování
Když se kočky stanou agresivními, jejich zadní část se zvedne se ztuhlými zadními končetinami, srst na ocasu je načechraná, nos míří dopředu a uši jsou ploché. Takový postoj naznačuje nebezpečí a kočka zaútočí. Tato forma kočičí komunikace má za úkol zastrašit agresora a zabránit útoku. Je to varování.
Vyděšená, obranná kočka se zmenší, sníží tělo na zem, prohne záda a nakloní se pryč od hrozby.
Kočky mohou ukázat pohodlí nebo důvěru, když leží na zádech a odhalují břicho. To však může také naznačovat, že se kočka chystá bránit ostrými drápy a zuby.
Hravost se projevuje otevřenými ústy bez odhalených zubů.